Hoppa till sidans innehåll

TBE-vaccination - spruta 2 (27 maj)

01 APR 2019 10:44
För er som fick er första TBE-spruta i april, så är det dags för spruta nr. 2 nu på måndag 27/5! Skrev du inte upp dig på listan den 25/4 - skicka isåfall ett mail till This is a mailto link för anmälan.
  • Uppdaterad: 29 MAJ 2019 21:41

Måndag 27/5 kl. 19:00 på Stallet är det dags för påfyllnadsdos för de som tog sin första spruta i april.
Kostnad är den samma som förra gången och betalning görs antingen via kort eller Swish på plats. Anmäl dig så fort som möjligt - senast fredag 24/5 till This is a mailto link om du inte skrev upp dig på listan redan i april.

Samtidigt är det möjligt att påbörja sitt vaccinationsprogram, om man inte ännu tagit någon spruta. Blir det många som tar sin första spruta ska vi försöka att ordna så att även den andra sprutan kan tas på vår klubblokal.

Tyvärr är det så att fästingar som bär på TBE både har ökat och spridit sig till andra områden så vi i styrelsen rekommendera starkt att ni vaccinerar er. De flesta fästingar försvinner i och med man duschar och byter om efter träning och tävling men ibland kan oturen framme och någon blir kvar.

Grundvaccinationen mot TBE består av tre doser. Vanligtvis får man två doser med 1–3 månaders mellanrum. Tredje dosen kan tas tidigast efter 5 månader och högst 12 månader efter dos 2. För att behålla sitt skydd behöver man ta en fjärde dos tre år efter tredje dosen och därefter en dos vart femte år. Alternativt vaccinationsschema kan vara aktuellt om du är äldre eller har nedsatt immunförsvar. Se mer på fästing.nu.

Torsdagen den 25 april kommer en vaccinatör från Novakliniken i Ystad att besöka Stallet.
Vaccinering kommer att starta cirka 18:50.

Kostnad: 320 kr för vuxen och 290 kr för barn upp till 16 år.

För att det ska finnas tillräckligt med doser behöver ni som vill bli vaccinerade anmäla er via klubbens e-postadress This is a mailto link, ange Vaccinering i ämnesfältet. Ange vilka som ska vaccinera sig och om det är påfyllning eller förstadosen.

Varma hälsningar

Bittan

Skribent: Bittan genom Eva-Lotta Bengtslin
Epost: This is a mailto link

20170130_sponsorer

Sankt Hans eXtrem

Postadress:
Lunds OK - Orientering
Box 2119
22002 Lund

Kontakt:
Tel: 046201639, 046143989
E-post: This is a mailto link

Se all info