Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2009


Så här såg "laget" ut 2009 när vi återigen blev tvåa i A-gruppen, denna gång ca 50 minuter efter Pan-Kristianstad:

 

AHL  (23)      8880 m 

  Plac        namn                         km-tid                    tid                    

    5          Peter Hedberg               6.30                     55:55
    7          Göran Sundblom              6.38                     56:39

   10          Rasmus Grönlund             6.54                     58:07

   11          Andreas Eriksson            6.55                     58:12

   14          Mattias Eriksson            6.89                     61:13  

 

AHM  (51)      6100 m                      

    6          Malte Lennerstedt           7.72                     47:05

   10          Jalle Josefsson             7.90                     48:12

   11          Bo Söderqvist               8.08                     49:19

   14          Martin Wendt                8.60                     52:29

   17          Fredrik Hugosson            8.77                     53:31

 

AHK  (66)      3510 m                      

    1          Per-Erik Bengtsson          6.63                     23:16

    3          Michael Andersson           7.64                     26:48

    7          Karl-Gunnar Olsson          7.88                     27:39

    8          Anders Irbäck               7.89                     27:42

    9          Anders Freij                8.58                     30:07

 

ADL  (15)      5670 m                      

    2          Sara Snogerup Linse         7.70                     43:41

    5          Sieglinde Kundisch          8.01                     45:26

    7          Lotta Linsefors             8.14                     46:08

 

ADM  (30)      4100 m                      

    1          Erica Ek                    8.54                     35:03

    4          Marie Fransson              9.00                     36:53

    5          Anna Assarsson              9.06                     37:09

 

ADK  (52)      2890 m                      

    3          Britt-Marie Pott            9.85                     28:28

    4          Ing-Britt Swedenborg        11.23                    32:28

    7          Britt Forsell Pirozzi       12.15                    35:07

 

Totalresultaten följer nedan:

 
Pl Klubb                   Tid     HL     HM      HK         DL         DM         DK 



Grupp A                 

   1 OK Pan-Kristianst    965:59   270:52  213:50  138:22     137:33     117:54      87:28 
   2 Lunds OK            1016:37   290:06  250:36  135:32     135:15     109:05      96:03 
   3 Helsingborgs SOK    1155:41   311:02  271:03  175:55     138:26     126:00     133:15 
   4 FK Boken            1227:26   308:10  329:38  167:45     183:16     113:45     124:52 



Grupp B                 

   1 FK Göingarna         857:57   200:00   196:07     130:30     107:42     126:07      97:31 
   2 Härlövs IF           979:44   218:50   224:47     155:50      93:12     151:53     135:12 
   3 Hästveda OK         1050:28   219:49   230:13     180:32     117:50     171:29     130:35 
   4 Hjärnarps GH OL     1159:34   246:18   254:30     212:42     122:13     166:01     157:50 



Grupp C                 

   1 OK Torfinn           833:33   264:44   168:52     130:12      92:32      84:23      92:50 
   2 Örkelljunga FK       833:53   242:35   190:20     136:00      87:30      65:53     111:35 
   3 Hässleholms OK       836:58   220:58   178:14     137:27      98:17      85:41     116:21 
   4 FK Åsen              841:35   238:55   177:27     131:39      99:28      77:30     116:36 
   5 Tormestorps IF       865:35   242:58   189:03     131:58     103:29      92:43     105:24 
   6 Rävetofta OK         963:45   291:15   239:15     169:23      80:01      78:20     105:31 



Grupp D                 

   1 Skåneslättens OL     539:10   153:56  103:52      97:52      73:54      55:53      53:43 
   2 Andrarums IF         596:17   160:38  106:13     127:17      74:57      62:05      65:07 
   3 Eslövs FK            638:50   140:48  106:14     110:31     108:40      96:51      75:46 
   4 OK Tyringe           651:22   151:02  129:35     135:13      87:39      77:16      70:37 
   5 OK Gynge             683:22   157:38  109:21     145:00      99:51     103:58      67:34 
   6 Frosta OK            780:06   205:28  118:32     149:06      93:44      80:11     133:05 



Grupp E                 

   1 Malmö OK             356:44   84:21    62:07      72:39      36:04      34:25      67:08 
   2 OK Kompassen         365:13   94:22    59:00      81:18      38:12      29:12      63:09 
   3 Tockarps IK          405:03   91:30    66:25      92:03      32:22      40:06      82:37 
   4 FK Snapphanarna      420:30   87:39    76:17      78:04      54:59      44:06      79:25 
   5 IS Kullen            435:04   111:59   66:11      83:07      46:55      33:17      93:35 

     Simrishamns OK    fullf.lag  fullf.lag j fullf.lag  fullf.lag      52:01      35:55     125:28
Alla individuella resultat med sträcktider hittas här
Uppdaterad: 28 SEP 2009 23:49 Skribent: Mattias Eriksson

Postadress:
Lunds OK - Orientering
Box 2119
22002 Lund

Kontakt:
Tel: 046201639, 046143989
E-post: This is a mailto link

Se all info