Hoppa till sidans innehåll

Resultat fyrklubbs 2012


Det var en mycket tajt tävling i A-gruppen där vi för första gången på många år slog Pan. Det räckte dock inte till i resultatlistan för att vinna gruppen eftersom Göingarna var några minuter snabbare.

Med 80 fullföljande löpare i fyrklubbstävlingen tog vi (som vanligt) hem pokalen i breddtävlingen. Näst flest var Skåneslätten med 54 löpare.

 

Stort tack till Sara o Kyrre för en bra laguttagning!!

 

Resultat och sträcktider:Eventor

 

Resultat lagtävlingen:

Pl Klubb          Tid         HL         HM         HK         DL         DM         DK 
Grupp A           
 1 FK Göingarn 20:21:29    5:19:28    4:54:09    2:55:29    2:58:49    2:17:16    1:56:18 
 2 Lunds OK    20:24:29    5:56:03    4:45:31    3:00:00    2:53:43    2:04:55    1:44:17 
 3 OK Pan-Kris 20:26:02    5:23:51    4:26:12    2:57:22    3:22:00    2:05:58    2:10:39 
 4 Skåneslätte 21:10:46    6:36:01    4:38:37    2:37:19    3:20:12    2:08:37    1:50:00 
Grupp B          
 1 Helsingborg 16:34:03    3:56:54    3:52:35    2:51:54    1:51:13    2:14:17    1:47:10 
 2 OK Kontinen 20:13:20    4:34:44    5:16:51    3:26:39    2:29:49    2:25:27    1:59:50 
 3 Härlövs IF  21:56:39    5:31:41    5:38:36    3:36:29    2:33:30    2:46:26    1:49:57 
 4 OK Torfinn  22:00:04    5:42:21    5:09:05    3:23:13    2:36:38    2:55:25    2:13:22 
 5 FK Boken    22:29:32    5:30:26    5:47:52    3:27:49    2:17:09    2:51:35    2:34:41 
Grupp C          
 1 Tormestorps 13:18:18    4:12:14    3:00:35    1:44:02    1:40:21    1:19:50    1:21:16 
 2 Örkelljunga 14:17:20    4:29:02    3:40:20    1:52:42    1:38:00    1:11:26    1:25:50 
 3 FK Åsen     14:26:40    4:10:52    3:33:36    2:02:45    1:52:47    1:19:14    1:27:26 
 4 Malmö OK    15:02:49    5:06:53    3:21:27    1:47:59    1:41:05    1:19:32    1:45:53 
 5 Hässleholms 16:02:07    5:37:22    3:48:21    1:52:47    1:45:11    1:25:38    1:32:48 
   Stigmännen ej fulllf.lag 4:53:02    3:44:55    2:21:45    1:55:29  ej fullt  ej fullt 
Grupp D          
 1 Andrarums I 10:33:13    2:38:02    2:16:50    1:40:40    1:30:13    1:22:07    1:05:21 
 2 Hjärnarps G 11:05:07    2:43:29    2:13:58    1:59:26    1:39:08    1:21:34    1:07:32 
 3 OK Tyringe  11:52:06    2:54:21    2:35:11    2:11:04    1:38:33    1:29:40    1:03:17 
 4 Eslövs FK   12:10:56    2:52:05    2:44:17    1:54:16    1:51:19    1:31:59    1:17:00 
 5 Rävetofta O 13:34:41    3:49:57    3:03:48    2:21:22    1:28:54    1:33:04    1:17:36 
 6 IS Kullen   16:11:15    3:55:43    3:44:29    3:01:39    2:08:41    2:05:06    1:15:37 
   OK Gynge    ej fulllf.lag 3:16:31    2:23:28    1:53:14  ej fullt 1:41:09      56:13 
Grupp E          
 1 OK Kompasse  6:38:31    1:41:36    1:20:17    1:18:08      40:31      29:14    1:08:45 
 2 Frosta OK    6:55:20    1:45:22    1:43:41    1:22:15      37:41      30:54      55:27 
 3 Tockarps IK  8:22:42    1:46:55    2:15:00    1:14:04    1:08:09      43:34    1:15:00 
 4 Ystads OK    8:47:46    2:24:18    1:50:26    1:26:25    1:01:24      41:52    1:23:21 
 5 Simrishamns  9:50:05    1:51:13    3:00:06    2:34:33      56:22      32:03      55:48 

 

Löpare som gick in i LOK-laget: 
         HL        67 Manuel Gassner           91 AHL      1:08:24         
                   74 Rasmus Grönlund          78 AHL      1:09:01         
                   71 Martin Wendt             86 AHL      1:10:40         
                   58 Göran Sundblom           81 AHL      1:10:41         
                   54 Peter Hedberg            62 AHL      1:17:17 5:56:03 
         HM       122 Andreas Eriksson         79 AHM        48:21         
                  107 Fabian Ljungquist        70 AHM        52:54         
                   89 Malte Lennerstedt        70 AHM        59:22         
                   92 Fredrik Hugosson         69 AHM      1:00:14         
                   86 Jalle Josefsson          68 AHM      1:04:40 4:45:31 
         HK       138 Per-Erik Bengtsson       59 AHK        31:55         
                  194 Håkan Svensson           67 AHK        35:34         
                  128 Gert Pettersson          61 AHK        36:26         
                  203 Benkt Anderson           44 AHK        37:25         
                  167 Patrick Adlercreutz      57 AHK        38:40 3:00:00 
         DL       216 Jenny Björk              90 ADL        56:56         
                  209 Sara Snogerup Linse      62 ADL        57:40         
                  212 Sieglinde Kundisch       82 ADL        59:07 2:53:43 
         DM       234 Lotta Linsefors          56 ADM        38:24         
                  238 Carin Stenberg           86 ADM        42:34         
                  229 Hanna Modin              81 ADM        43:57 2:04:55 
         DK       265 Anna Ljungqvist          71 ADK        32:51         
                  247 Marie Grönlund           77 ADK        34:59         
                  284 Jenny Winbladh           72 ADK        36:27 1:44:17 

 

 

Resultat breddtävlingen:

     1 Lunds OK                                  80 
     2 Skåneslättens OL                          54 
     3 Andrarums IF                              46 
     4 Malmö OK                                  42 
     4 FK Göingarna                              42 
     6 Hässleholms OK                            41 
     6 Helsingborgs SOK                          41 
     6 OK Pan-Kristianstad                       41 
     9 FK Boken                                  36 
    10 Tormestorps IF                            34 
    11 Härlövs IF                                31 
    12 Örkelljunga FK                            29 
    12 FK Åsen                                   29 
    12 OK Kontinent                              29 
    15 Hjärnarps GH OL                           28 
    16 OK Gynge                                  26 
    16 OK Torfinn                                26 
    18 OK Kompassen                              25 
    18 Frosta OK                                 25 
    20 OK Tyringe                                24 
    20 Eslövs FK                                 24 
    22 Rävetofta OK                              22 
    23 IS Kullen                                 20 
    24 Stigmännen Karlshamns OK                  18 
    25 Ystads OK                                 16 
    26 Simrishamns OK                            12 
    26 Tockarps IK                               12 
 
Uppdaterad: 04 OKT 2012 08:23 Skribent: Eva-Lotta Bengtslin

20170130_sponsorer

Sankt Hans eXtrem

Postadress:
Lunds OK - Orientering
Box 2119
22002 Lund

Kontakt:
Tel: 046201639, 046143989
E-post: This is a mailto link

Se all info