Hoppa till sidans innehåll

Resultat 5 april


 

Lördag 5 april 2008 Romeleträffen Lunds OK lö 2008-04-05 14:58

 

Rita in eller se vägvalen på RunOway!!

 

Sträcktider Winsplits 5 april Lunds OK

 

Förföljesediagram mm Splitsbrowser 5 april Lunds OK

 

Puls &  löparklockor mm Watch Out!

 

 


   Pl Namn                       Klubb                          Tid Tvlmärke     

H21  (31)      4580 m                          

    1 Johan Modig                OK Pan-Kristianstad          25:18 G            
    2 Jonathan Gunnarsson        OK Pan-Kristianstad          26:34 G            
    3 Jesper Håkansson           FK Göingarna                 28:06 G            
    4 Per-Ola Olsson             OK Vilse 87                  28:46 G            
    5 Andreas Ferm               FK Göingarna                 28:57 G            
    6 Alexey Zotov               OK Pan-Kristianstad          29:20 S            
    7 Peder Kock                 OK Pan-Kristianstad          29:52 S            
    8 Greger Berglund            IFK Lidingös Skid o          29:53 S            
    9 Per Aspegren               OK Kontinent                 29:59 S            
   10 Jan-Olof Svensson          Halmstad OK                  30:01 S            
   11 Elis Bengtsson             Malungs OK Skogsmård         30:10 S            
   12 Ulf Jungstrand             OK Skogsfalken               30:43 S            
   13 Fajer Wennerberg           OK Klyftamo                  31:09 S            
   14 Patrik Johansson           Helsingborgs SOK             31:10 S            
   15 Erik Modig                 OK Pan-Kristianstad          31:36 S            
   16 Lars Söderlund             Tormestorps IF               31:38 S            
   17 Ulf Åkesson                Härlövs IF                   32:02 S            
   18 Mikael Persson             Härlövs IF                   32:17 S            
   19 Per-Åke Nilsson            FK Göingarna                 32:21 S            
   20 Bo Söderqvist              IF Vildsvinet                32:38 S            
   21 Henrik Johansson           Falköpings AIK OK            33:15 S            
   22 Thomas Westlund            OK Pan-Kristianstad          33:20 S            
   23 Robert Lövdahl             FK Boken                     33:59 S            
   24 Mikael Nilsson             OK Kontinent                 34:25 S            
   25 David Olofsson             Halmstad OK                  35:30 S            
   26 Emil Ingvarsson            OK Vilse 87                  36:34 S            
   27 Felix Alnervik             Helsingborgs SOK             37:07 B            
   28 Anders Frick               Trollhättans SK              38:15 B            
   29 Olof Ottosson              OK Pan-Kristianstad          38:25 B            
   30 Markus Olsson              OK Pan-Kristianstad          39:36              

      Erik Larsson               Järfälla OK               ej start              


D21  (22)      3620 m                          

    1 Anna Envall                IK Hakarpspojkarna           26:24 G            
    2 Lotta Lewis-Jonsson        Helsingborgs SOK             28:55 G            
    3 Jenny Martinsson           OK Tranan                    29:13 G            
    4 Susanne Andersson          OK Pan-Kristianstad          29:28 G            
    5 Marlene Karlsson           Malmö OK                     30:56 S            
    6 Lovisa Berg                OK Vilse 87                  32:16 S            
    7 Ingrid Svantesdotter-Larss FK Göingarna                 34:25 S            
    8 Maria Carlsson             Andrarums IF                 34:30 S            
    9 Jennica Senneberg          Malmö OK                     34:37 S            
   10 Anna Hellner               Istrums SK                   35:33 S            
   11 Helena Westling            Södra Skåningarnas S         35:55 S            
   12 Christina Olsson           Skåneslättens OL             36:45 S            
   13 Johanna Karlsson           OK Pan-Kristianstad          36:58 S            
   14 Anna Larsson               OK Nackhe                    37:43 S            
   15 Kajsa Falkman              Kils OK                      39:02 B            
   16 Maria Cutova               OK Pan-Kristianstad          39:07 B            
   17 Therese Persson            Göteborg-Majorna OK          40:00 B            
   18 Rocio Huerta-Balague       Falköpings AIK OK            40:49 B            
   19 Cecilia Tullberg           Malmö OK                     42:14              
   20 Ching-Pei Chen             Trollhättans SK              53:20              
   21 Emelie Andersson           Hässleholms OK               71:31              

      Ida Thuresson              OK Pan-Kristianstad       Ej godk.              




D10  (5)       1860 m                          

    1 Ellen Andersson            Stigmännen Karlshamn         20:47              
    2 Ebba Söderlund             Tormestorps IF               24:40              
    3 Nellie Henriksson          Tormestorps IF               35:50              
    4 Anne Coos Eliasson         Skåneslättens OL             48:19              

      Annika Schimmel            Andrarums IF              ej start              



D12  (6)       2540 m                          

    1 Hanna Melander             Stigmännen Karlshamn         27:59              
    2 Amanda Nilsson             Skåneslättens OL             30:14              
    3 Kristine Borsting          Herlufsholm OK               34:57              
    4 Emma Söderstierna          FK Boken                     39:10              
    5 Saga Thomsen               Malmö OK                     45:44              
    6 Frida Jönsson              FK Boken                     45:48              



D14  (2)       2720 m                          

    1 Annika Jönsson             Skåneslättens OL             35:01              
    2 Emilia Karlsson            OK Gynge                     38:36              



D16  (2)       2720 m                          

    1 Lovisa Wihlborg            Malmö OK                     40:50              
    2 Linnea Larsson             Ystads OK                    45:02              



D 17-20  (1)   2720 m                          

    1 Sandra Johansson           FK Boken                     41:02              


Rita in eller se vägvalen på RunOway!!


D35  (3)       3340 m                          

    1 Sara Giselsson             Ronneby OK                   29:08 G            
    2 Lykke Berg                 Herlufsholm OK               60:52              
    3 Lone Jorgensen             Herlufsholm OK               89:35              



D40  (4)       3340 m                          

    1 Ingela Thoresson           Andrarums IF                 30:00 G            
    2 Carolina Landin            Malmö OK                     41:36 S            
    3 Susanne Burström           FK Boken                     42:37 B            
    4 Helena Jönsson             FK Boken                     62:24              

Puls &  löparklockor mm Watch Out!

D45 (9) 2830 m 1 Maritha Henriksson Eksjö SOK 29:32 G 2 Maritha Schön Andrarums IF 34:06 S 3 Kati Németh Stigmännen Karlshamn 34:28 S 4 Lena Söderlund Tormestorps IF 34:53 S 5 Monica Martinsson OK Tranan 36:22 S 6 Wiveka Ernstsson FK Göingarna 36:36 S 7 Yvonne Andersson Hässleholms OK 41:18 S 8 Eva Karlsson OK Gynge 50:05 9 Gith Swärd Hässleholms OK 63:31 D55 (4) 2210 m 1 Inger Glans OK Torfinn 23:58 G 2 Inger Gustavsson OK Gisle 27:40 S 3 Lisbeth Lindqvist OK Löftan 38:27 4 Karin Larsson OK Kompassen 43:09 D60 (8) 2210 m 1 Maj-Britt Byström Rävetofta OK 22:57 G 2 Berit Schannong Malmö OK 27:53 S 3 Anna-Lisa Hansson OK Pan-Kristianstad 28:41 S 4 Kerstin Larsson OK Pan-Kristianstad 29:06 S 5 Brita Dahlberg Hässleholms OK 30:59 S 6 Britt Åkesson Hässleholms OK 32:07 S 7 Karin Bengtsson OK Kompassen 40:08 8 Gunnel Nilsson Malmö OK 41:37 D65 (3) 2180 m 1 Lena Persson Malmö OK 30:23 G 2 Gun Hansson Andrarums IF 43:47 S 3 Anita Nilsson OK Torfinn 50:51 H10 (2) 1860 m 1 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 23:22 2 Samuel Giselsson Ronneby OK 42:00 H12 (8) 2540 m 1 Ola Andersson Stigmännen Karlshamn 21:28 2 Jonathan Albinsson Tormestorps IF 23:29 3 Nils Barr Zeilon Skåneslättens OL 24:12 4 Erik Barr Zeilon Skåneslättens OL 35:46 5 Daniel Nilsson Kempff Hässleholms OK 36:56 6 Jip Eliasson Skåneslättens OL 40:45 7 Pierre Wachtmeister Skåneslättens OL 48:54 8 Peder Tuvesson Skåneslättens OL 55:04 H14 (3) 2720 m 1 Marcus Nilsson Kempff Hässleholms OK 33:46 2 Rasmus Hansen Herlufsholm OK 40:49 Jonas Larsson Ystads OK ej start H16 (4) 3560 m 1 Daniel Karlsson OK Gynge 36:58 2 Björn Lindqvist Skåneslättens OL 47:26 3 Mikael Skäppegård FK Åsen 53:24 4 Emil Persson Malmö OK 63:16 H 17-20 (1) 3560 m 1 Rasmus Budso Herlufsholm OK 51:35 H18 (3) 3620 m 1 Daniel Johansson FK Åsen 30:57 G 2 Jakob Segerslätt Skåneslättens OL 35:47 S 3 Joakim Skäppegård FK Åsen 38:05 S

Rita in eller se vägvalen på RunOway!!

H35 (9) 4080 m 1 Thomas Nilsson Eslövs FK 27:32 G 2 Fredrik Persson Helsingborgs SOK 29:08 G 3 Magnus Jonasson Malmö OK 31:45 S 4 Johan Hjalmarsson Emmaboda Verda OK 34:01 S 5 Magnus Backan Eslövs FK 36:13 S 6 Arne Kristensen Herlufsholm OK 37:30 S 7 Jesper Borsting Herlufsholm OK 37:36 S 8 Jan Truelsen Herlufsholm OK 46:47 9 Jesper Rundbäck Eksjö SOK 68:37

Puls &  löparklockor mm Watch Out!

H40 (5) 3620 m 1 Peter Andersson Stigmännen Karlshamn 30:59 G 2 Håkan Grubb Malmö OK 34:48 G 3 Ulf Linderfalk Skåneslättens OL 38:16 S 4 Olof Barr Skåneslättens OL 39:23 S 5 Kent Jönsson FK Boken 48:02 H45 (3) 3620 m 1 Sven Giselsson Ronneby OK 27:00 G 2 Bengt Olsson Eslövs FK 27:08 G 3 Claus Mikkelsen Herlufsholm OK 60:15 H50 (8) 3290 m 1 Bengt Larsson FK Göingarna 22:42 G 2 Ingemar Petersson OK Torfinn 25:02 G 3 Yngve Ernstsson FK Göingarna 28:25 S 4 Sten Segerslätt Skåneslättens OL 28:39 S 5 Rolf Nilsson Frosta OK 33:35 B 6 Mats Skäppegård FK Åsen 33:36 B 7 Matts Andersson Hässleholms OK 35:11 Gunnar Swärd Hässleholms OK Ej godk. H55 (8) 3290 m 1 Sven-Inge Svensson Hässleholms OK 24:03 G 2 Göran Johnsson Skåneslättens OL 25:40 G 3 Kjell Martinsson OK Tranan 26:01 G 4 Lars Ekberg Trollhättans SOK 27:11 G 5 Roland Dahlman Malmö OK 34:00 S 6 Kaare Hansson Malmö OK 45:44 Lars Johansson Malmö OK ej fullf. Gunnar Lundquist Frosta OK ej start

Rita in eller se vägvalen på RunOway!!

H60 (13) 2830 m 1 Agne Bengtsson OK Kompassen 22:13 G 2 Leif Sandgren Frosta OK 22:58 G 3 Per-Arne Källén Uddevalla OK 27:05 S 4 Gert Olsson Skåneslättens OL 27:24 S 5 Ingvar Schön Andrarums IF 29:38 S 6 Håkan Nilsson Malmö OK 30:25 S 7 Eric Tenland Stigmännen Karlshamn 32:28 S 8 Börje Åkesson Frosta OK 34:01 B 9 Nils-Erik Bondesson Frosta OK 34:56 B 10 Jan Persson Ystads OK 37:20 11 Bo BÜlow Malmö OK 38:59 12 Dag Lewis-Jonsson Helsingborgs SOK 45:31 Göran Larsson OK Kompassen ej start H65 (12) 2830 m 1 Kjell Månsson Ronneby OK 26:54 G 2 Gösta Lindqvist OK Löftan 27:33 G 3 Henrik Bergman OK Tranan 30:02 S 4 Erling Larsson Hässleholms OK 30:58 S 5 Anders Carlsson Skåneslättens OL 32:00 S 6 Gert Olsson Malmö OK 32:26 S 7 Raimo Salminen Växjö OK 34:43 S 8 Ivan Persson Malmö OK 39:58 B 9 Lennart Nilsson Malmö OK 46:08 Sven Levin Andrarums IF ej start Inge Persson FK Boken ej start Ola Nordtorp Helsingborgs SOK ej start H70 (10) 2540 m 1 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 25:51 G 2 Bror Elofsson Frosta OK 26:11 G 3 Göte Nilsson Ronneby OK 29:20 S 4 Klas Tykesson Rävetofta OK 30:19 S 5 Göran Seger FK Boken 36:10 S 6 Burne Nilsson OK Torfinn 46:40 7 Arne Gustafsson Malmö OK 47:00 Sven Persson Andrarums IF ej start Lennart Johansson Hässleholms OK ej start Ingemar Turesson Malmö OK ej start H75 (7) 2180 m 1 Ahti Pärssinen OK Silva 23:18 G 2 Per Fresk Frosta OK 25:04 G 3 Leif Claesson Tormestorps IF 26:21 G 4 Bengt Edvardsson OK Torfinn 28:08 S 5 Nils Rågstedt IS Kullen 31:57 S 6 Ove Nordahl Simrishamns OK 38:14 Åke Strand Örkelljunga FK ej start H80 (4) 2180 m 1 Curth Svensson Skåneslättens OL 26:07 G 2 Rune Isaksson Helsingborgs SOK 27:37 G 3 Arne Nordahl Örkelljunga FK 27:40 G 4 Denny Hallström Malmö OK 48:56 H85 (2) 2180 m 1 Nils Lundin Andrarums IF 42:42 G 2 Claes Claesson Malmö OK 63:36 B U2 (2) 1860 m 1 Erik Jönsson FK Boken 21:19 Theo Lönnebacke Malmö OK ej start U3 (3) 2540 m 1 Hjalmar Wihlborg Malmö OK 29:48 2 Karin Olsson Ystads OK 44:14 3 Caroline Hallberg Skåneslättens OL 50:55 Öppen 1 (12) 1860 m 1 Jakob Albinsson Tormestorps IF 20:18 B 2 Patricia Edgarsson Andrarums IF 25:04 B 3 Nora Ingvarsson Andrarums IF 25:10 B 4 Tilda Persson Andrarums IF 30:43 5 Madeleine Persson Andrarums IF 31:50 6 Frederik Lobanoff Herlufsholm OK 33:26 7 Lucas Nordenstedt Herlufsholm OK 35:19 8 Cecilia Perklev Laglös 43:31 9 Lars Andersson Laglös 43:40 10 Oskar & Sofia Åström Lunds OK 58:42 11 Love Åström Lunds OK 59:10 Viktoria Kacinskaja Andrarums IF Ej godk. Öppen 10 (1) 1740 m 1 Tilda Henriksson Tormestorps IF 35:18 B Öppen 2 (10) 2930 m 1 Carina Thomsen Malmö OK 41:55 B 2 Linn Ericsson OK Gynge 49:38 B 3 Anton Hansson Lunds OK 51:40 B 4 Birgit Olsson Malmö OK 56:54 5 Viktoria Persson Andrarums IF 58:14 6 Jennie Göransson Andrarums IF 58:19 7 Eric Elgebrant Hjärnarps GH OL 65:38 8 Stig Tuvesson Rävetofta OK 65:44 9 Annelien Eliasson Rävetofta OK 66:08 10 Ingrid Elgebrant Hjärnarps GH OL 66:17 Öppen 4 (10) 2720 m 1 Hanna Modin Sjövalla FK 32:01 B 2 Anders Nilsson Hässleholms OK 35:33 B 3 Jan Dahlberg Hässleholms OK 48:49 4 Ann-Kristin Olsson Skåneslättens OL 52:05 5 Astrid Pärssinen OK Silva 53:22 6 Per-Ola Melander Stigmännen Karlshamn 53:32 7 Lena Wikénius Malmö OK 58:12 8 Malene Karberg Herlufsholm OK 65:49 8 Assum Christina Herlufsholm OK 65:49 10 Sophie W Svedjenäs OK Skogshjortarna 75:44 Öppen 5 (10) 3860 m 1 Enar Magnusson IS Skanne 48:04 B 2 Tomas Jonasson Malmö OK 48:31 B 3 Anders Heyden Lunds OK 56:50 B 4 Tom Lindberg Lunds OK 59:14 B 5 Monika Kristensson OK Torfinn 59:47 B 6 Susanne Ingemansson Ystads OK 60:33 B 7 Greger Ingemansson Ystads OK 64:43 8 Mats Carlberg Laglös 64:44 9 Jacob Axenborg Göteborg-Majorna OK 72:35 10 Karin Johansson Malmö OK 73:38 Öppen 7 (7) 3130 m 1 Johan Aspegren OK Kontinent 25:41 B 2 Bert Olsson OK Silva 37:48 3 Maureen Olsson OK Vilse 87 39:53 4 Lisbeth Lindeberg Malmö OK 54:20 5 Henny Arwidsson Malmö OK 60:52 6 Stig Nilsson OK Torfinn 71:36 Anders Lindkvist Rävetofta OK ej fullf.

Puls &  löparklockor mm Watch Out!

Öppen 8 (31) 4780 m 1 Hans Persson Andrarums IF 38:29 B 2 Klas Bergman Östersunds OK 39:56 B 3 Daniel Svensson Gammalsäterns LS 41:39 B 4 Kristofer Svensson OK Tuvan 41:42 B 5 Vidar Albinsson Tormestorps IF 41:52 B 6 Tomas Vensryd Eslövs FK 41:55 B 7 Åsa Järvholm FK Vittus 43:34 B 8 Pär Ottosson Laglös 43:45 B 9 Peter Ekström Malmö OK 44:50 B 10 Niclas Schön Andrarums IF 45:03 B 11 Henrik Johansson OK Pan-Kristianstad 45:26 B 11 Louise Johansson FK Vittus 45:26 B 13 Ebba Thuresson OK Pan-Kristianstad 46:38 B 14 Per Forsberg OK Pan-Kristianstad 46:46 B 15 Patrik Svedjenäs OK Skogshjortarna 49:00 B 16 Thomas Conrad Larsen O-63 49:18 B 17 Anders Åberg OK Torfinn 50:37 B 18 Kim Folander O-63 50:54 B 19 Leif Karlsson Frosta OK 51:33 20 Thomas Johansson Laglös 51:48 21 Åke Olsson Hässleholms OK 52:54 22 Niklas Sköld Laglös 53:46 23 Mats Berggren Lunds OK 56:08 24 Jörgen Luxhöj Sölleröd 59:19 25 Madeleine Gunnarsson OK Pan-Kristianstad 63:10 26 Mats Holgersson Laglös 69:34 27 Sven Törnqvist Tormestorps IF 72:46 28 Kristina Landgren Malmö OK 82:49 29 Per-Olof Bondesson Frosta OK 83:32 30 Kerstin Holgersson Laglös 111:19 Jan-Evert Ohlsson Andrarums IF Ej godk.
Uppdaterad: 05 APR 2008 20:30 Skribent: Peter Hedberg

Sankt Hans eXtrem










Bra cykelhandlare i Lund


Tesika - Bra företag!

Moroten och Piskan - Din lunchrestaurang på LTH

Actic Olympen - Din träningsanläggning
Skult - Ditt bästa klipp

Lundachark - Din köttbutik

Mossagården - Alltid ekologiskt Gårdsbutik, Café, Festival, E-handel

Glasmästar´n i Lund

Postadress:
Lunds OK - Orientering
Box 2119
22002 Lund

Kontakt:
Tel: 046201639, 046143989
E-post: This is a mailto link

Se all info